ΕιδήσειςΕιδήσεις - ΚόσμοςΕιδήσεις ΕλλάδαΠΑΟΚ

Ο «Πρίγιο» σφράγισε το «εισιτήριο» της Σερβίας (video)!

Η Σερβία πανηγυρίζει την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Οι «Αετοί» κέρδισαν 1-0 τη Γεωργία και εξασφάλισαν την «πρωτιά» του 4ου ομίλου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Ιρλανδία. «Λυτρωτής» για τους Σέρβους ο Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς.

Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 61ο λεπτό στη θέση του Λάγιτς και στο 74′ (με προβολή) πέτυχε το… χρυσό γκολ, που έβαλε «φωτιά» στο Βελιγράδι!

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα με τους Γεωργιανούς, οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν ευκαιρίες να προηγηθούν, αλλά ο γκολκίπερ Στοΐκοβιτς «κατέβασε τα ρολά».

Τα… φώτα έπεσαν επάνω στον 27χρονο στράικερ μετά το τέλος της αναμέτρησης. «Ηταν το καλύτερο γκολ της καριέρας μου», είπε και πρόσθεσε: «Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω. Δεν μπορούσα να αναπνεύσω στους πανηγυρισμούς! Από παιδί είχα όνειρο να παίξω σε Μουντιάλ και το κατάφερα. Οταν σκόραρα, ευχαρίστησα τον Θεό επειδή όλα αυτά τα χρόνια είμαι δυνατός. Περίμενα πως και πως αυτή την ευκαιρία»…

Οι Σέρβοι πήραν ρίσκα στο δεύτερο ημίχρονο, ταυτόχρονα η Ιρλανδία προηγήθηκε στην Ουαλία και ο Πρίγιοβιτς έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα.