Ολυμπιακός

Τι κάνει ο Λεμονής στις πρεμιέρες του…

Για τέταρτη φορά ο Τάκης Λεμονής κάθεται στον πάγκο του Ολυμπιακού ως προπονητής. Η μέχρι τώρα παράδοση είναι με το μέρος του. Στα τρία προηγούμενα ματς έχει δύο νίκες και μία ισοπαλία. Ας τα… δούμε ένα προς ένα…

-Η πρώτη φορά που ανέλαβε προπονητής ήταν το 2000 (27 Νοεμβρίου). Και έπεσε κατ’ ευθείαν στα… βαθιά. Αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και νίκησε με 4-2. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν τέσσερις φορές (Γεωργάτος, Αλεξανδρής, Τζόρτζεβιτς 2) και ο «δικέφαλος» ισοφάρισε δύο φορές (Ναλιτζής, Φρούσσος).

-Επτά χρόνια αργότερα (7 Ιανουαρίου 2007) η επιστροφή του συνοδεύτηκε από μία ακόμα «έξοδο κινδύνου». Στη Ξάνθη αυτή τη φορά με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα. Το ματς τελείωσε χωρίς γκολ, αλλά ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού που ζήτησε και πέναλτι στο α’ ημίχρονο σε ανατροπή του Καστίγιο από τον Αντζα.

-Η τρίτη φορά ήταν στο περσινό πρωτάθλημα (26η αγωνιστική), Πρωταπριλιά, όταν ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Πλατανιά. Το χέρι του Φιγκέιρας στο 44′ έδωσε την ευκαιρία στον Μανούσο να σκοράρει με πέναλτι. Στην επανάληψη ο Μάριν (54′) και ο Ρομαό (63′) έδωσαν τη νίκη στους «ερυθρόλευκους». Ο αγώνας συνοδεύτηκε από τις καταγγελίες των φιλοξενούμενων για επεισόδια σε βάρος τους στα αποδυτήρια.