ΕιδήσειςΕιδήσεις - Κόσμος

Με την πλάτη στον τοίχο η Αργεντινή, ελέω Σαμπάολι!

Θα δούμε Μουντιάλ χωρίς τον Μέσι; Πιθανότατα.

Γιατί στον πάγκο της Αργεντινής «κάθεται» ο… Χόρχε Σαμπάολι!

Ο ομοσπονδιακός εκλέκτορας της «αλμπισελέστε» έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να μην… κερδίσει η Αργεντινή το Περού (0-0). Το ένα λάθος πίσω από το… άλλο!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο. Η Αργεντινή είχε την υπεροχή στη μεσαία γραμμή, αλλά ήταν μονότονη και μονοδιάστατη. Ο Ματσεράνο άλλαζε την μπάλα με τον Μέσι, και… τούμπαλιν. Ομάδα χωρίς πλάνο, χωρίς ανάπτυξη από τα άκρα για να «ανοίξει» η καλά οργανωμένη άμυνα των Περουβιανών (που έχουν στον πάγκο του τον Αργεντινό τεχνικό Γκαρέκα)…

Δύο «καθαρές» ευκαιρίες οι γηπεδούχοι, μία το Περού, χωρίς να δούμε κάτι το ιδιαίτερο.

Πολλοί πίστεψαν ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο Σαμπάολι θα προσπαθήσει να δώσει ώθηση στην ομάδα του. Στον πάγκο είχε πολλές επιλογές «πρώτης γραμμής». Ικάρντι και Ντιμπάλα!

Κι όμως: Η πρώτη του επιλογή ήταν να ρίξει στο ματς τον… άπειρο Ριγκόνι στη θέση του Ντι Μαρία. Η Αργεντινή ξεκίνησε δυνατά, είχε χαμένο τετ α τετ με τον Μπενεντέτο (45′) και δοκάρι με τον Μέσι (στο ίδιο λεπτό), αλλά μέχρι… εκεί!

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Γκάγκο μόλις πέρασε στη θέση του Μπανέγα χτύπησε (σ.σ. φόβοι για ρήξη χιαστών) και ο Σαμπάολι έβαλε στη θέση του, τον Ενσο Πέρες, κάνοντας και την… τρίτη του αλλαγή.

Το (μονότονο) παιχνίδι της Αργεντινής συνεχίστηκε έως το φινάλε. Ενα σουτ του Ματσεράνο (λίγο άουτ) και ένα πέναλτι που ζητούν οι γηπεδούχοι (σε ανατροπή του Ριγκόνι), ήταν οι μοναδικές «αξιόλογες» φάσεις μπροστά από την εστία του Γκαγέσε, ενώ το Περού λίγο έλειψε να… «παγώσει» το Μπουένος Αϊρες, όταν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκερέρο (με εκτέλεση φάουλ) είδε τον Ρομέρο να «πετάει έως τον… ουρανό» και να διώχνει την μπάλα κόρνερ.

Ετσι γράφτηκε το τελικό 0-0. Αποτέλεσμα που… έριξε την Αργεντινή στην 6η θέση του προκριματικού ομίλου.

Δηλαδή αν η διαδικασία των προκριματικών ολοκληρωνόταν σήμερα, η «αλμπισελέστε» θα ήταν εκτός… Μουντιάλ (ούτε στο μπαράζ).

Η τελευταία αγωνιστική, που θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της ερχόμενης Τετάρτης θα καθηλώσει τον πλανήτη. Η Αργεντινή παίζει με τον Ισημερινό, ενώ όλα τα… λεφτά είναι το ματς Περού – Κολομβία.

Αναλυτικά η βαθμολογία και το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής…